Incentive Day. Nowe wydarzenie Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel
W pierwszy Dzień kalendarzowego lata, w dniu 21 czerwca 2023 w Klubie Sosnowym w Warszawie Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel (SOIT), zorganizowało „Święto Turystyki Motywacyjnej-Incentive Day 2023”. Wydarzenie było adresowane przede wszystkim do agencji członkowskich oraz korporacji i firm, posiadających w swoich strategiach marketingowych narzędzie, jakim jest incentive travel, a także do tych przedsiębiorstw, które zamierzają je wdrożyć. Zaproszenia otrzymały również media, przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych. W ramach partnerstwa w wydarzeniu wzięli udział kontrahenci. Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Menedżerów Logistyki akcję informacyjną udało się przeprowadzić w szerokim gronie jego członków.
Wydarzenie jako zadanie publiczne pn. „Incentive Day 2023 – innowacje dla rozwoju turystyki Incentive Travel” uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa
Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2023/0063/2260/UDOT/DT/BP z dnia 14.06.2023 r.
Incentive Day jest nową propozycją SOIT, ale częściowo nawiązuje do organizowanych przed pandemią Columbus Day w latach 2015-2019.
Wydarzenie rozpoczęto o godzinie 10:00 Konferencją pod nazwą „Dobre Praktyki i Innowacje w Turystyce Incentive Travel - nowy początek”, składającą się z 3 ciekawych paneli tematycznych. Uczestników powitali i wprowadzili w program konferencji: Olga Krzemińska-Zasadzka i Łukasz Adamowicz prezes i vice prezes zarządu SOIT
W panelu 1 zaprezentowano wyniki nowatorskiej metody badania branży incentive travel „Barometr SOIT” za lata 2020-2022 i przedstawiono prognozę na rok 2023.
Szczegółowe dane z trzech ostatnich lat, pokazujące wartość rynku oraz jego strukturę zostały zebrane od wszystkich agencji incentive travel (23 agencji) zrzeszonych w SOIT, zagregowane przez Agencję Badania Rynku ABR Sesta oraz opatrzone komentarzem przez Krzysztofa Pobożniaka, prezesa firmy Haxel, członka SOIT. Na konferencji wyniki badania i płynące z nich wnioski przedstawiła Pani Anna Ruman z ABR SESTA.
W drugiej części panelu Dyrektor CMRT Edyta Dróżdż (Brykała) oraz wiceprezes SOIT, członek Rady CMRT Łukasz Adamowicz zaprezentowali misję i wizję Centrum Monitoringu Rynku Turystycznego, organizacji, która powstała przy współpracy RPSiW Tugether, Polskiej Izby Turystyki, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i SOIT dla profesjonalizacji branży i upowszechniania dobrych praktyk na rynku usług turystycznych oraz wspierania władz publicznych w dążeniu do eliminowania niezgodnych z prawem praktyk.
Po przerwie na kawę i rozmowach w kuluarach rozpoczęto drugą część konferencji a w niej:
Panel 2, dyskusyjny, do którego moderatorki. członkinie SOIT: Grażyna Woźniczka z Polka Travel oraz Grażyna Łukaszyk z NuHorizons zaprosiły: Panie Agnieszkę Majkowską z firmy PRU oraz Ewę Cabaj z Allianz, reprezentujące klientów korporacyjnych branży incentive travel, Pana J.J. Singha prezesa Weco Travel oraz Zrzeszenia Agentów IATA i zrazem członka SOIT jako eksperta od rynku przewozów lotniczych, Pana Andrzeja Hulewicza, prezesa Mazurkas Travel, członka SOIT i Panią Małgorzatę Panawa z hotelu Warsaw Marriott jako głos z branży hotelarskiej.
Przedmiotem rozmowy była analiza sytuacji na rynku po okresie pandemii w zestawieniu
z dobrymi praktykami stosowanymi na rynku incentive travel. W dyskusji wybrzmiały wszystkie problemy występujące we współpracy na linii klient-agencja-kontrahent. Dyskutowano na temat zbyt niskich budżetów w dobie rosnących cen za przeloty i hotele, kłopotów z rezerwacją biletów lotniczych dla grup, powielania rezerwacji przez kilka agencji stających do tego samego przetargu, kłopoty z rezerwacją hoteli dla grup i pociągające to wszystko za sobą krótkie terminy ważności sporządzanych ofert.
Strona korporacyjna na prośbę moderatorek opisała specyfikę procesów przebiegających po swojej stronie. Dzięki dyskusji sformułowano wnioski o konieczności wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań edukacyjno-informacyjnych dla klientów branży. SOIT opracuje materiał dedykowany dla osób decyzyjnych w korporacjach.
Panel 3 rozpoczął się wykładem wprowadzającym do szerokiego zagadnienia, jakim jest ESG (środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny) Prezentację poprowadziła Pani Joanna Bańkowska, ekspert z firmy IGK Technology. Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny, który moderowała Olga Krzemińska-Zasadzka, prezes Agencji Power, prezes SOIT. W panelu udział wzięli: Joanna Bańkowska (IKG Technology), Grażyna Woźniczka (Polka Travel), JJ Sigh (Weco Travel), Wiesław Migut, prezes Klubu Sosnowego oraz Grzegorz Chełmecki z firmy Product BBF, autora aplikacji Incentiveapp. Rozmawiano o działaniach, jakie musi podjąć branża incentive, aby w łańcuchu dostaw oferować usługi zgodnie z aktami prawnymi stanowiącymi o ESG. Każdy z panelistów przedstawił prowadzone przez swoją firmę działania na rzecz redukcji śladu węglowego, z poszanowaniem środowiska i z odpowiedzialnością społeczną. Grażyna Woźniczka przedstawiła jeden z wyjazdów typu incentive zorganizowanych przez Polka Travel na statku Costa Smeralda, najbardziej ekologicznym wycieczkowcu. Wiesław Migut opowiedział o konieczności podejmowania działań infrastrukturalnych w hotelarstwie i branży eventowej niezbędnych do zmniejszenia śladu węglowego i śladu wodnego. Pan Grzegorz Chełmecki mówił o korzyściach zarówno środowiskowych, jak i komunikacyjnych przy wykorzystaniu aplikacji dla uczestników wyjazdów, a także wykorzystywania innych narzędzi informatycznych (zlikwidowanie materiału drukowanego)
Wieczorem odbyła się uroczysta Gala Incentive Day pod hasłem „Z nami lato cały rok”.
W pierwszej, oficjalnej części gali zostały przedstawione działania SOIT w ciągu ostatnich 3 lat w postaci filmów i prezentacji. Podsumowano prelekcje i dyskusje, które miały miejsce w czasie porannej konferencji.
Po raz pierwszy SOIT przyznał wyróżnienia w postaci Statuetek – Barometrów SOIT.
Wręczono 6 statuetek za wkład w rozwój turystyki motywacyjnej w latach 2020-2022. Laureatami wyróżnień za wkład w rozwój turystyki motywacyjnej zostali: Pan Dominik Borek, Pan Bartosz Bieszyński, Ras Al Khaimah Tourism Developement Authority oraz SOIT, SITE i Kadry Turystyki za wspólną realizację Projektu Pilot Incentive Travel.
W drugiej części Gali „Z nami lato cały rok” odbyła się licytacja pamiątek podróżniczych ofiarowanych przez członków naszego Stowarzyszenia. Dochód z aukcji w wysokości 50100 zł umożliwi realizację celów statutowych Fundacji Joanny Radziwiłł „Opiekuńcze Skrzydła”. Pieniądze zostaną wykorzystane na wakacje 28 dzieci i młodzieży z Kamionki
i Milanówka w wieku 6-14 lat, a także zasilą budowę nowego domu dla dzieci, podopiecznych fundacji w Kamionce.
Goście mieli także czas na spotkania i rozmowy networkingowe. Po kolacji wystąpił dla uczestników energetyczny zespół coverowy „Drugi tydzień” i świetną interpretacją znanych i lubianych utworów poderwał uczestników gali do wspólnych tańców na parkiecie.
Partnerami Incentive Day 2023 byli: Ras Al Khaimah Tourism Developement Authority oraz sieć luksusowych hoteli Sunlife na Mauritiusie, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Wiener Vienna Insurance Group oraz Jamaica Tourist Board.
W organizacji wydarzenia udzielili wsparcia: PSML (Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki oraz Agencja Badania Rynku Sesta. Nagrody dla uczestników ufundowali: Turkish Airlines, Tatry Mountain Resort, Insider. Travel Representation, Malta Uncut-Travel Emotions & Events Polhotrep-travel Representation, Hotel AX Odycy Malta, Rigomalta Destination Management Malta, Asia Color Travel & DMC Vietnam, Coral Beach Hotel&Resort Cyprus, Sassy Events International Cyprus, Wiener oraz Kancelaria Bezpieczeństwa Karolina Praszek i Partnerzy.
Organizatorzy dołożyli starań, aby wydarzenie odbyło się w duchu poszanowania zasad ESG. W celu minimalizacji śladu węglowego zrezygnowano z plastikowych identyfikatorów konferencyjnych oraz przekazywania uczestnikom drukowanych materiałów informacyjnych. Udostępniono je w formie elektronicznej poprzez zastosowanie kodów QR. Miejsce, które zostało wybrane na wydarzenie, Restauracja i hotel Klub Sosnowy, korzysta w dużej mierze z energii odnawialnej (panele słoneczne i pompy ciepła) a do dekoracji wykorzystano rośliny doniczkowe. Licytacja pamiątek podróżniczych ofiarowanych przez członków Stowarzyszenia i przekazanie dochodu z aukcji na cele charytatywne to już wieloletnia tradycja SOIT będąca przejawem społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)
Wszelkie informacje o wydarzeniu: https://incentiveday.pl/
Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel (SOIT) to organizacja zrzeszająca profesjonalistów branży incentive travel. Od 2009 roku działa na rzecz profesjonalizacji i edukacji branży oraz wyznacza najwyższe standardy organizacji podróży incentive travel.
SOIT zrzesza aktualnie 29 członków zwyczajnych reprezentujących 23 profesjonalne agencje incentive travel: Activezone, Air Tours Club, Bespoke, BFC Travel, Conqueror Travel Club, eTravel, Flower Travel, Grupa TSO, Haxel Events & Incentive, InDreams, Margot Travel, Mazurkas Travel, Motivoscope, NU Horizons, OBP Incentive & Sport Travel, Polka Travel, Power, Top Travel Incentives & Holidays, Travel Concierge, United Partners, Viventum, Weco Travel, Wysoko i Wyżej.
Agencje SOIT spełniają wysokie kryteria dotyczące doświadczenia, bezpieczeństwa, obrotów i jakości świadczonych usług. Agencje zrzeszone w SOIT w 2022 r. zorganizowały 700 wyjazdów dla ponad 38 tys. uczestników o wartości blisko 200 mln. zł przy szacowanej wartości rynku na 666,7 mln. Od 2014 roku SOIT prowadzi badania polskiego rynku incentive travel – Barometr SOIT.
SOIT jest członkiem organizacji Pracodawcy RP /www.pracodwacyrp.pl/, członkiem Rady Turystyki i Czasu Wolnego przy Rzeczniku MŚP, członkiem-założycielem Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń „Tugether” /www.rpsiw.pl/, członkiem-założycielem Centrum Monitoringu Rynku Turystycznego CMRT /www.cmrt.com.pl/ oraz Partnerem Dialogu Branżowego Reklamodawca – Agencja oraz współautorem rozdziału Białej Księgi Komunikacji Marketingowej poświęconego przetargom na usługi incentive travel.
SOIT prowadzi działania CSR. Stowarzyszenie raz do roku organizuje święto incentive travel (przed pandemią o nazwie Columbus Day, obecnie Incentive Day), podczas którego przeprowadzana jest aukcja pamiątek podróżniczych, a zebrane fundusze przekazywane są na cele charytatywne.